Nové parkoviště pro auta zaměstnanců České zbrojovky v Uherském Brodě bude zastřešovat fotovoltaická elektrárna.
Takzvaný carport bude mít výkon 474 kW a vyrobí pro společnost, která je součástí mezinárodní skupiny Colt CZ Group, celkem 486 MWh elektrické energie, což odpovídá spotřebě přibližně 140 běžných domácností. Uspoří se tím zároveň 260 tun CO2, což je množství, které ročně pohltí 32 hektarů lesa.
Dodavatelem fotovoltaické elektrárny je společnost ČEZ ESCO, přední poskytovatel úsporných a nízkoemisních řešení v energetice. Vlastní solární elektrárna přispěje k cíli skupiny Colt CZ snižovat emise CO2 a navyšovat spotřebu energie z obnovitelných zdrojů.
Dokončená fotovoltaická elektrárna má 718 solárních panelů a zaparkuje pod ní 179 aut. Do provozu má být uvedena do konce letošního roku.
„Nové parkoviště využijí zejména naši zaměstnanci, a také přijíždějící hosté a obchodní partneři. Při jeho výstavbě jsme se rozhodli postupovat co nejvíce inovativním a zároveň k přírodě šetrným způsobem. Veškerou vyrobenou elektřinu spotřebujeme přímo v uherskobrodském závodě, díky čemuž zvýšíme naši energetickou soběstačnost a zároveň učiníme naši výrobu zase o stupínek ekologičtější, přesně v souladu s naší firemní politikou. Ekologické projekty budeme nadále aktivně rozvíjet,“ říká Jan Zajíc, generální ředitel a předseda správní rady České zbrojovky.
Carport zároveň chrání auta zaměstnanců a návštěvníků před rozmary počasí. V zimě chrání auta před napadaným sněhem, v letních měsících bude vozy naopak stínit od silného slunce, takže se zaměstnanci nebudou po práci vracet do nepříjemně přehřátých vozů.
„Jsme rádi, že stále více našich zákazníků se zajímá o vlastní výrobu z fotovoltaických panelů. Solární elektrárna umožňuje firmám nejen šetřit náklady na energie, ale také životní prostředí. Jsme rádi, že právě nás si Colt CZ Group vybral pro výstavbu inovativního projektu solárního carportu, který je druhým největším u nás v Česku. Díky solárním panelům na carportech je daný prostor využit dvakrát, tzn. nejen pro parkování automobilů, ale i pro výrobu elektřiny. Jako bonus jsou zaparkované automobily kryty před nepřízní počasí,“ uvádí generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště se nachází přímo u Jaderné elektrárny Dukovany. Za první rok provozu dokonce překonala původně očekávané množství vyrobené energie, a potvrdila tak, že jde o správný způsob využívání solárních panelů. Fotovoltaikou zastřešené parkoviště se navíc těší velké oblibě u zaměstnanců, kteří ho přednostně využívají pro parkování svých aut. I přes delší vzdálenost od hlavního vstupu do elektrárny je vždy plně obsazeno jako první. Důvodem je právě ochrana automobilů před přímým sluncem v létě, v zimě před sněhem a námrazou.
Skupina ČEZ připravuje do roku 2030 nové obnovitelné zdroje s hlavním podílem fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu až 6 000 MW. Vzniknou na brownfieldech, na pozemcích bývalých dolů, na znehodnocených průmyslových plochách a na půdách nízkých bonit.
Přidejte odpověď