Koncern Agrofert ze svěřenských fondů Andreje Babiše prodal Mafru a firmu Londa investiční skupině Kaprain Karla Pražáka. Součástí transakce je hlavně pardubická chemička Synthesia. Stoprocentní podíl ve všech třech společnostech má Kaprain získat po schválení příslušnými antimonopolními úřady.
„Odprodej těchto aktiv nám umožní se do budoucna více soustředit na klíčové segmenty našeho podnikání, na jejich rychlejší rozvoj a zejména na rychlejší expanzi v zájmových aktivitách a regionech,“ prohlásil Zbyněk Průša, předseda představenstva Agrofertu, druhého největšího výrobce hnojiv v Evropě a největšího zemědělského a potravinářského koncernu ve střední Evropě.
„Dnes jsme podepsali naši doposud největší akvizici. Díky akvizici Synthesie výrazně posílíme na evropském trhu speciální chemie a staneme se jedním z nejdůležitějších hráčů v regionu,“ zhodnotil uzavřený obchod Pražák, majitel skupiny Kaprain. Ta už vlastní severočeskou chemičku Spolchemie, která patří mezi největší výrobce pryskyřic v Evropě a má silnou pozici v segmentu nátěrových hmot, i slovenskou chemičku Fortischem. Synergii mezi nimi teď hodlá využít na všech úrovních.
Babišův Agrofert Mafru kupoval v červnu 2013 od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Týž rok v listopadu pak koncern převzal i Londu, a to od německého Eurocastu a zakladatele rádia Ivana Baťky. Deset let nato se Agrofert obou významných tuzemských mediálních domů zbavuje, a to krátce po přijetí novely „lex Babiš“, tedy zákona, který dál zpřísní zákaz vlastnictví médií vrcholnými politiky. Politici tak už nebudou moci svá média převádět na osobu blízkou nebo do svěřenských fondů. Předchozí ustanovení o zákazu vlastnictví médií a získávání veřejných zakázek, dotací a investičních pobídek se do zákona o střetu zájmů dostala začátkem roku 2017. Babiš poté vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol právě do svěřenských fondů.
Součástí skupiny Mafra jsou deníky MF Dnes, Lidové noviny a Metro, týdeník 5+2, zpravodajský web iDnes.cz, bulvární Expres.cz, časopis Téma i řada ženských (Žena a život, Tina, Claudia, Chvilka pro tebe, Cosmopolitan, Harper’s Bazaar), lifestylových (Esquire), bulvárních (Rytmus života, Pestrý svět, Čas pro hvězdy) i televizních (Týdeník Televize, TV Max, TV Revue, TV Plus 14) magazínů, a také hudební televize Óčko. V neposlední řadě pak tiskárny Mafraprint, zhruba třetinový podíl v distribuční První novinové společnosti (PNS), skupina Ticketportal, marketingová agentura Acomware a také slovenská divize Mafra Slovakia. Londa kromě Impulsu provozuje rovněž rádio RockZone.
„Nákupem mediálních firem Mafra a Londa vstupuje skupina Kaprain do zcela nového segmentu. Zorientování se a jakékoli následné kroky tak potrvají o něco déle než v případě Synthesie. Další kroky v Mafře a Londě tak nebudeme minimálně do schválení ze strany relevantních antimonopolních úřadů komentovat,“ uvedl dnes Agrofert.
To nasvědčuje spekulacím, že Kaprain si nakonec ponechá Synthesii a vlastníkem Mafry – a případně Londy – se brzy stane někdo jiný. Karel Pražák dnes řekl Hospodářským novinám, že ve hře jsou všechny varianty: „Mafru si můžeme nechat a dál ji rozvíjet, nebo ji prodat jako celek anebo jen její část. Zájemců na trhu je celá řada. Nejdřív ale musíme počkat na potvrzení ze strany antimonopolního úřadu.“
Web Neovlivní.cz dnes přišel s informací, že mediální dům by mohl přejít do vlastnictví uhlobarona Pavla Tykače, majitele energetické skupiny Sev.en, který o převzetí Mafry také s Agrofertem vyjednával. Mezi vážné zájemce o Mafru patřil i zbrojař Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group, jak před měsícem psal Deník N.
V úvahu připadá rovněž skupina PPF, v níž Pražák v minulosti manažersky působil a letos jí jako majitel Kaprainu prodával zkonsolidovanou síť telekomunikačních operátorů Nej.cz. S PPF je Kaprain nadále propojen obchodně, jak popsaly Seznam Zprávy. PPF je vlastníkem TV Nova a případnou koupí Mafry, respektive Londy by posílila na internetu a zároveň vstoupila na pole tisku a rádia.
Zdroj: mediar.cz
Přidejte odpověď