ManpowerGroup Česká republika zveřejnila na tiskové konferenci výsledky průzkumu „ManpowerGroup index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2023.
V rámci průzkumu ManpowerGroup index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2023 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 510 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2023 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Zaměstnavatelé v České republice plánují ve třetím čtvrtletí roku 2023 převážně navyšovat počet zaměstnanců. 35 % zaměstnavatelů bude nabírat, 16 % propouštět – Čistý index trhu práce tak činí 19 procentních bodů, což je o 3 procentní body více ve srovnání s předchozím čtvrtletím a dokonce o 12 bodů více než v prvním čtvrtletí, kdy byl index záporný.
Avšak v meziročním srovnání je stále nižší o 2 procentní body. V rámci mezinárodního srovnání sezonně očištěných dat se Česká republika v úrovni náborového optimismu řadí do spodní poloviny žebříčku, a to 12 bodů pod celosvětovým průměrem.
„Po velmi nejistém začátku roku se na jaře vrátila na trh práce důvěra a díky rostoucímu optimismu firem začala nezaměstnanost klesat o 7 až 10 tisíc lidí měsíčně. Podle ManpowerGroup index trhu práce předpokládají zaměstnavatelé v průběhu léta další navyšování počtu zaměstnanců. Subjekty v ekonomice se ale nadále velmi těžko vyrovnávají s novou realitou – přestože 35 % organizací bude nabírat, tak více než každá šestá firma plánuje spíše propouštět,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.
Porovnání dle odvětví
Index ve všech 9 českých odvětvích ukazuje, že organizace očekávají ve třetím čtvrtletí 2023 zvýšení počtu zaměstnanců. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím tempo náboru posílilo v pěti odvětvích a oslabilo ve čtyřech. V porovnání se stejným obdobím minulého roku však náborové tempo zpomalilo v sedmi odvětvích.
Nejoptimističtějším odvětvím v České republice je Finance, pojištění a nemovitosti s Čistým indexem trhu práce 45. Oproti minulému čtvrtletí se jedná o nárůst o 11 procentních bodů, avšak v meziročním srovnání se Index o 11 procentních bodů propadl. Druhý nejsilnější sektor z hlediska náborů je Energetika s indexem 32 procentních bodů. Oproti minulému čtvrtletí výrazně posílil Index v odvětví Komunikační služby, a to o 32 procentních bodů. Nejslabší hodnoty vykazuje odvětví Ostatní, do kterého patří veřejný sektor, státní správa, vzdělávání a neziskový sektor.
Porovnání organizací podle velikosti
Optimistické vyhlídky předpovídají pro třetí čtvrtletí 2023 všechny 4 kategorie podle velikosti českých organizací. Proti minulému čtvrtletí náborové aktivity zpomalily u velkých společností nad 250 zaměstnanců, ale posílili u malých a středních podniků.
Regionální srovnání v rámci ČR
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech předpokládají v průběhu nadcházejícího čtvrtletí růst trhu práce. Nejsilnější hodnoty vykazuje region Praha s indexem 22, oproti minulému čtvrtletí posílil o 3 procentní body a v meziročním srovnání o 1 bod oslabil. Nejvyšší nárůsty hlásí region Morava, mezikvartálně o 9 a meziročně o 6 procentních bodů.
Globální pohled
Společnost ManpowerGroup provedla průzkum mezi celkem 38 849 zaměstnavateli ve 41 zemích, aby zjistila, jaké jsou jejich náborové plány pro třetí čtvrtletí roku 2023. Průzkum byl proveden v době, kdy trval ekonomický pokles, včetně vysoké inflace a rostoucích životních nákladů, což jsou stále naléhavé problémy pro mnoho zaměstnanců a organizací. Navíc v době průzkumu trvá již 14 měsíců ukrajinsko-ruský konflikt a nadále ovlivňuje očekávání zaměstnanosti zejména v Evropě.
Ve 3. čtvrtletí 2023 zaměstnavatelé očekávají rychlejší nárůst počtu zaměstnanců než v minulém čtvrtletí. Sezónně očištěná data Indexu trhu práce vykazují hodnotu 28. Globální Index se od minulého čtvrtletí zvýšil o 5 bodů a většina zemí zaznamenala mírný nárůst ve srovnání s Q2 2023. V meziročním srovnání je Index trhu práce nižší o 4 procentní body, jako následek pokračujícího hospodářského poklesu. Navzdory těmto výzvám mnoho zaměstnavatelů uvedlo, že jejich organizace pokračují v expanzi a zvyšují poptávku po nových talentech.
Země s nejnižšími i nejvyššími náborovými očekáváními pro nadcházející čtvrtletí se nacházejí v regionu Jižní a Střední Ameriky. Kostarika (43) hlásí pro třetí čtvrtletí roku 2023 nejvyšší Index trhu práce, zatímco Argentina a její nestabilní ekonomika hlásí nejslabší náborové plány. Obecně si organizace stále myslí, že region Jižní a Střední Ameriky má velký obchodní potenciál. Společnosti jako např. Tesla otevírají v regionu výrobní závody jako alternativu k závodům v Číně, podobně asijské organizace vidí investiční příležitosti k otevření výrobních závodů blíže k USA.
Přidejte odpověď