Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podpoří rychlejší schvalování zákonů pro bezemisní a nízkoemisní výrobu, prodej elektroaut a dotace na výstavbu dobíjecích stanic. Takzvaných rychlonabíjecích stanic (HPC, High-Power Charging) by mělo v Česku vzniknout do roku 2025 až 800.
Memorandum o porozumění mezi MŽP a společností Škoda Auto, které zavazuje ke snížení zátěže životního prostředí a zvýšení udržitelnosti průmyslové výroby, v pondělí podepsali ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a členové představenstva automobilky Michael Oeljeklaus a Martin Jahn.
Hubáčková po návštěvě mladoboleslavského závodu, kde se vyrábějí elektromobily, ocenila zejména dobrovolnost, se kterou se automobilka k nízkoemisní a bezemisní výrobě připojuje. Změny by podle ní neměly být překotné, aby neměly velké sociální dopady.
„Automobilový průmysl je vlajkovou lodí České republiky a my chceme přispět k tomu, aby měl prostor změnit své strategie a výroby tak, aby to neohrozilo zaměstnanost v sektoru,“ řekla Hubáčková.
MŽP podle ní bude usilovat o rychlejší schvalování zákonů, například změnu energetického zákona. V programu čistá mobilita chce rozdělit až 600 milionů korun, třetina už je podle Hubáčkové schválena, zahrnuje dotace na pořízení elektromobilů, aut na vodík a dobíjecích stanic.
Označení HPC může dostat stanice, která je schopná poskytovat nabíjecí proud až 500 A při napětí až 1000 V, což odpovídá nejvyššímu nabíjecímu výkonu 500 kW. V Česku jsou dnes běžné stanice s nejvyšším výkonem 50 kW, kterých je několik stovek. Stanic s výkonem nejméně 100 kW je u nás 36, z toho výkon přes 200 kW nabídne 11 stanic.
Přidejte odpověď